AKTUÁLNÍ INFORMACE Z DAKARU 2023 - žák Filip Bajora s učitelem Tomášem Hovorkou

2. den - SEA CAMP -  ALULA01 - Stage 1/2

02. 01. 2023

Pořadatel sliboval, že druhá stage do Al-ULA závodníkům nezapomene přinést něco neobvyklého. A bylo tomu tak! Uzavřené tratě tvořily lví podíl na kurzu, poctivé sledování ROADBOOKU se vyplatilo. A když už jsme u toho, co nám pořadatelé slibovali, až v samotném závěru závodního dne se naproti nám rozprostřely kaňony z dech beroucí krajinou. Na obzoru byly také vidět některé části u majestátných "Nabatejských" chrámů.

  Ondřej s Gabrielem si jako nováčci nevedou špatně, vypadá to, že v CLASSIC kategorii zatím patří k nejlepším Čechům

  A komentář k SAMURAJŮM: „Ollie s Jirkou Samuraie nešetří, kategorie H0 startuje jako poslední a v rozježděném písku všechna malá auta a i kamiony zapadávají. Jako jedny z mála vyjeli dunoviště na šestý pokus díky neprůjezdnosti duny, kde byla všude zapadlá auta a kamiony. Vzniklou časovou ztrátu nebylo možné dohnat“.

  A jak si vede mladý mechanik ze SŠTŘ Nový Bydžov Filip Bajora: "Filip se v dakarském servisu velmi rychle zabydlel a jeho šikovných rukou využili i dobrodruzi, kteří jedou bez jakékoliv asistence s historickým CITROENEM CX s hydropneumatickým podvozkem. Filip jim nabídl svou pomoc s opravou a zároveň využil svou znalost angličtiny". To byla slova Tomáše Hovorky, učitele SŠTŘ, který rovněž na RALLY DAKAR působí.

2. den - SEA CAMP - Samurajové lámali techniku

01. 01. 2023 

Dnes na SAMURAIE čekalo 341 kilometrů, z toho 219 kilometrů ostrých. Jezdci si museli dát pozor na velbloudy, na nekonečné kamenité pasáže, dunoviště a rychle se měnící se terén.
  První leden by se pro kategorii CLASSIC dal zapsat jako kamenolom. Přejezdy mezi etapami byly z 80% v kamenech a v poušti. Závodilo se nejen v etapách, ale právě hlavně v těchto přejezdech. Boj s technikou to byl i pro lídry této kategorie, čemuž napovídá vysoká úmrtnost startovního pole.
Gabriel Žúbor navigátor z Toyoty, nám přiblížil dnešní den takto: "V první stage nás pořadatelé vehnali do kamenolomů, kde technika dostala pořádně zabrat. Na tlumičích nám odešlo uložení a to už nás potom limitovalo v rychlosti. Tam, kde sem mohli jet padesát, jsme jeli třicet, tam kde se dalo letět šedesát, tam jsme jeli právě padesát. V písčitých pasážích sem auto nešetřili, protože tlumiče nedostávaly tolik zabrat. Dneska jsme nebloudili i přesto, že se hodně aut motalo, my jsme jeli více na jistotu“. 

1. den - SEA CAMP PROLOG

31. 12. 2022

Hrací čas je u konce, RALLY se skutečně rozjíždí, prolog je tu!!!  Rychlá, hravá smyčka hrála do karet připraveným. Písčité tratě vedly po kamenitých úsecích ani o štěrk v prologu nebyla nouze. Naši navigátoři otestovali své schopnosti a řidiči si pochutnali na krátkém surfování v závěrečných dunách. I když to nebyla etapa nijak zvlášť náročná, tato fáze poskytla brzký přehled o tom, kdo kdy bude startovat.
  Ondřej Martinec s Toyotou Land CRUISER (s mechaniky ze SŠTŘ) si do prologu vytáhl pomyslného černého Petra, když jim praskla nádrž ve sváru a všechen benzín jim vytekl pod nohy.

  Co se vlastně stalo, to nám Ondřej okomentoval takto: " Situace nebyla vůbec jednoduchá, zastavili jsme přímo v erzetě, neboť jsme už nemohli ani dýchat, auto jsme postavili do kopce proti duně, aby benzín vytekl ven. Museli jsme odmontovat přídavnou nádrž tak, aby zbytek benzínu nevytékal. Ztratili jsme tím 10 minut a tím pádem jsme obdrželi penalizaci. Nedokážu si představit, kdyby benzín vytekl nějakým skrytým místem přímo na výfuk, díky jeho množství bychom asi měli závažný problém. Jsme ale zdraví, proto se těšíme na další etapu. A budeme bojovat."

  Druhá posádka se obešla bez technických problémů. Ollie Roučková dodává: "Prolog mě neskutečně bavil, nechyběly rychlé pasáže, náročné úseky a taky navigační špeky. Naše kategorie H0 se zatím jeví jako správná pro nás. Naše 1,3 poprvé byla schopná stíhat všechny rychlostní limity, což je oproti loňsku neskutečný pocit“!

  Na Nový rok čeká na kategorii CLASSIC etapa v délce cca 380 km.