Na začátku všeho je pšenice

14. 09. 2023

Jak se dozvěděli žáci 2. KC a 1. K ve čtvrtek 14. září 2023, tajemství mouky s těmi nejlepšími pekařskými vlastnostmi spočívá v pečlivém výběru pšenice od lokálních farmářů A také ve zvládnutí výrobního procesu. Vše začíná odběrem vzorků z nákladních aut a jejich hodnocením.

Před samotným mletím je potřeba pšenici důkladně vyčistit od nečistot, jako jsou plevy, semena plevelů, prach, písek, kovy, bláto, kamínky apod. Samotné čištění navíc obrušuje povrch zrn, což pomáhá snižovat počet případných mikroorganismů na úplné minimum.

Když je obilí čisté, je na řadě jeho vlhčení a zvážení. Následuje drcení zrna v mlecí stolici. Rozemleté obilí se pak přesouvá do horní části mlýna, kde se nacházejí vysévače. V nich nadrcená zrna prochází různými síty, která ho podle velikosti rozdělí do několika skupin. Jednotlivé části propadají do nižších pater, kde dochází k jejich dalšímu čistění. Následuje poměrně složitý proces dalšího zpracování, kdy se meziprodukt opět mele a upravuje podle potřeb zákazníků.

K finálnímu výrobku tak často vede i několikanásobná cesta skrz celý mlýn. V ideálním případě to od navlhčeného zrna po požadovaný druh mouky trvá 25 minut. A to s tempem 4,5 tuny zpracovaného obilí za hodinu.

Na závěr je třeba poděkovat panu Karu Hrubošovi za provedení celým mlýnem, praktické ukázky doprovázené zasvěceným výkladem a snahu odpovědět na všechny všetečné otázky účastníků.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele

FOTOGALERIE