Včelařství – odborná exkurze

Slunečné páteční dopoledne 11. června přivítalo žáky 1. ročníku nástavbového oboru Technologie potravin ve firmě Doležalův med v Polizech nedaleko Lhoty pod Libčany na odborné exkurzi konané v rámci předmětu Učební praxe.

Jak již název navštívené firmy napovídá, exkurze byla zaměřena na poznání včelích produktů: medu, propolisu, mateří kašičky, včelího jedu a přepracovaného pylu. Teorie ze školy byla zopakována a propojena s praxí. Žáci poznali na vlastní oči uspořádání vnitřních prostor úlu a jeho obyvatele. S pomocí odvíčkovací vidličky odvíčkovali voňavé plásty plné květového medu. Následně si též sami vyzkoušeli vytáčení medu v medometu. Jak seznali, je to práce voňavá, ale po relativně krátkém čase taktéž i namáhavá.

Dozvěděli se též velké množství informací o specifickém složení medu a jeho druzích. Zajímavé také bylo téma využití dalších včelích produktů pro zdraví člověka.

Opomenuta nebyla ani ekonomická stránka podnikání v této oblasti. Prodiskutovány byly nejenom vstupní náklady pro začínající včelaře, ale i provozní náklady, problematika dotací, ceny včelích produktů.

Velké poděkování patří žákům za jejich zájem o problematiku, zaměstnancům firmy za péči, se kterou se žákům věnovali a v neposlední řadě i Ing. Vladislavu Košťálovi, dlouholetému včelaři, za cenné poznatky z praxe.

Osobně doufám, že účast na exkurzi vzbudila nejenom zájem o prohlubování znalostí, ale třeba i u některých účastníků exkurze chuť se včelařství věnovat jako koníčku či zaměstnání.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele SŠTŘ NB

 .