Trojice technických expozic v Podzvičinsku

14. 06. 2022

Žáci 2. ročníku programu Technik silniční dopravy, Automechanik a Opravář zemědělské techniky navštívili 14. 06. 2022 trojici technických expozic v Podzvičinsku. Jednalo se o muzeum Czech Road Racing (výstava 120 let na závodní motorce), Starou cihelnu v Šárovcově Lhotě a přehradu Les Království.

První zastavení bylo v muzeu závodních motorek „Czech Road Racing“, které figuruje v obci Hořice již 5. rokem. Muzeum je otevřeno pouze přes závodní sezónu v předem stanovených dnech. Pan Kotrbáček umožnil naší škole návštěvu do muzea a účast obohatil svým poutavým vyprávěním.

Žáci měli možnost absorbovat mnoho technických informací, vidět řadu originálních závodních motocyklů (i replik) a dozvědět se zajímavé informace o prezentovaných jezdcích.

Druhé zastavení bylo v Šárovcově Lhotě, kde studenty pohltila pozoruhodná technická památka „Stará cihelna“, která je dominantou obce. Jedná se o unikátní kruhovou cihelnu, kterou zachránil a vlastní Ing. arch. Martin Pour. Pan architekt zasvětil všechny zúčastněné do starých technologií, představil vlastní expozici cihlářství a popsal funkci prezentovaných strojů.

Exkurze končila návštěvou národní kulturní památky – vodního díla Les Království. Vstup do expozice a výstup na věž mimo otevírací dobu schválilo Povodí Labe, státní podnik. Žáci měli rovněž možnost seznámit se s historií tohoto díla.

SŠTŘ NB děkuje všem demonstrátorům za zprostředkování exkurzí.

Ing. Vladimír Suchánek, Ph.D. učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠTŘ NB


FOTOGALERIE: