Mladí kuchaři ze SŠTŘ pronikají mezi republikovou juniorskou špičku

06. 03. 2023

Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov byla spolu se SŠGS Nová Paka a SŠGS Trutnov jednou ze tří škol Královéhradeckého kraje, které absolvovaly v týdnu od 31. října do 4. listopadu 2022 natáčení s televizí PRIMA. Pořad, která v rámci tohoto natáčení vznikl, se nazývá "Prostřeno speciál" a byl jakousi sondou do gastronomické výukové kuchyně jednotlivých středních škol, které vyučují obory s tímto zaměřením. Celkem se jich tohoto soutěžního natáčení zúčastnilo pět, vedle těch krajských také školy ze Žamberka a Poděbrad.
  "Byla jsem oslovena produkcí televize, jmenovitě panem Hrubým, s tím, že nám účast v této žákovské reality show byla nabídnuta. Určitě jsme účast zvažovali, radili jsme se v managementu školy a nakonec padlo rozhodnutí - jdeme do toho", zavzpomínala Veronika Větrovská, vedoucí chlumeckého střediska a zároveň vedoucí učitelka oboru Kuchař-číšník.
  Volba padla nakonec na Kristiána Dostála, který po úspěšném ukončení kuchařského oboru nyní studuje 1. ročník nástavbového oboru Technologie potravin.
  "Kristiána jsme vybrali pro jeho kreativitu a zapálení pro obor, on byl pro tuto profesi rozhodnut již od 8. třídy, je to slušný a flexibilní chlapec, který je zároveň zařazen do vnitřního systému práce s talentovanými žáky, který nazýváme Interní akademie SŠTŘ", komentovala tuto volbu Veronika Větrovská. "On nám řekl, když do toho půjde škola, půjdu i já a toto jeho odhodlání rozhodlo pro něho", dodala vedoucí střediska.
  "Byli jsme velmi zvědaví, až v televizním vysílání uvidíme reálný výsledek celého natáčení, což proběhlo začátkem února 2023", vrátil se k počátkům soutěže ředitel školy Vladimír Blažej.
  "Zvolili jsme určitě zajímavé menu, jsme rádi, že jsme využili i nabízený regionální produkt", sděluje Daniel Pošík, instruktor žáků oboru Kuchař-číšník, který vede smluvní pracoviště hotelu CLASSIC v Novém Bydžově.
  „Zahájili jsme spolupráci se Zemědělským svazem a ZAS Mžany týkající se implementace sumečka afrického do gastronomie, dokonce jsme stvořili i kuchařku s těmito recepty", informuje Lenka Vopátková, učitelka odborného výcviku, která se rovněž na Kristiánově přípravě podílela.
  Účast žáka školy Kristiána Dostála v tomto natáčení byla dalším vkladem školy do celého systému propagace oboru Kuchař-číšník už i vzhledem k tomu, že v současné době začínají na trhu práce chybět lidé s touto vzdělanostní strukturou.
  "Věříme, že tento pořad měl vliv na rozhodovací procesy žáků základních škol a jejich rodičů, naší motivací je býti školou, která dává svým absolventům reálné základy pro úspěšný výkon budoucího povolání a nikoliv pouze těžko využitelné marketinkové a PR sliby", uzavřel cíle školy týkající se účasti v tomto projektu ředitel školy Vladimír Blažej.
A jaký byl výsledek?
Pro novobydžovskou školu skvělý – Kristián Dostál zaujal v hodnocení soutěžících první příčku spolu s kolegou Davidem Johánkem ze SŠGS Nová Paka a jeho výkon sledovaly na televizních obrazovkách tisíce diváků. A co více – v diváckém hlasování reprezentant SŠTŘ triumfoval a podle výsledků mu televizní příznivci této soutěže řekli – byl jsi nejlepší…

Po úspěchu žáka Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov Kristiána Dostála v pořadu "Prostřeno speciál" nepřišel zasloužený oddych, ale naopak na něho o jarních prázdninách 14. února 2023 čekala další výzva určená pro mladé a talentované kuchaře. Novou soutěž pro studenty gastronomických škol i nadšené amatéry totiž vyhlásil Rodinný pivovar Bernard pod názvem BERNARDCHEF.

„Naším cílem je vyhledat a podpořit fortel, originalitu a kreativitu talentovaných kuchařů. A také podpořit výuku tohoto oboru, poptávka po kvalitní gastronomii totiž roste a dobře připravený kuchař je pro restauraci pokladem," popisuje motivy pro uspořádání soutěže spolumajitel pivovaru a velký vizionář Stanislav Bernard.

„První část soutěže byla korespondenční, soutěžící vypracoval menu o čtyřech chodech, přičemž v jednom z chodů musel použít pivo Bernard. Osloveny byly dvě stovky českých a slovenských gastronomických škol a autoři 18 nejlepších menu postoupili do semifinále, které se konalo v gastronomickém centru KULINER v Brně. Mě osobně velmi těší postup našeho reprezentanta do semifinále a spolupráce s týmem BANGUET SOUS-VIDE, který nám pomohl velmi propracované a zajímavé tradiční staročeské menu sestavit a Kristiána společně s námi na soutěž připravit" řekla vedoucí oborová učitelka Veronika Větrovská.

„Kristián si ve svém menu vybral použití piva do polévky. Při prvním ochutnání této pivní polévky jsem měl pocit, že je hořká, nicméně jsem si chtěl dát ještě jednu lžíci, pak další a další. Chuť pivní polévky pro mě byla do té doby neznámá, nicméně to byl nejsilnější chuťový zážitek z celé soutěže. A z pozorování ostatních degustátorů jsem měl pocit, že to mají podobné" řekl vedoucí učitel Milan Novák, který Kristiána na soutěž do Brna doprovázel.

„Velmi si cením všech našich žáků, kteří mají odhodlání toto krásné povolání dělat a mají chuť se utkat a porovnat v různých soutěžních kláních. Proto Kristiánovi držme palce v bitvě o možný postup mezi závěrečných šest finalistů, což by byl nesmírný úspěch a řekněme i něco, co se pro naši školu rovná téměř science-fiction" uzavřela své hodnocení Veronika Větrovská.

Další nadaný student oboru Kuchař - číšník vyučovaného Střední školou technickou a řemeslnou Antonín Pešek byl vybrán a zapojil se do soutěže KU YOUNG CHEF 2023. Této soutěže se zúčastnili mladí kulinářští talenti z celé České republiky. V nominačním kole, které se konalo 21. února 2023 v profesionálním studiu Kulinářské akademie GROSSETO pod dohledem několika odborných porotců, se utkalo celkem 24 soutěžících z 15 škol vyučujících gastronomické obory.

„Tondu čekaly čtyři soutěžní úkoly, francouzská omeleta, pošírované vejce s holandskou omáčkou, filetování a příprava mořského vlka a kuřecí supreme s žampionovým velouté. Musím říct, že se zadaných soutěžních úkolů zhostil velmi zodpovědně a koncentrovaně. Přesto, že bodové hodnocení na finále nestačilo, Tonda coby žák teprve 2. ročníku získal další cenné zkušenosti do svého profesního života a celou soutěž si užil", hodnotila účast žáka SŠTŘ vedoucí oborová učitelka Veronika Větrovská.

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel SŠTŘ Nový Bydžov

FOTOGALERIE: