Aktuality v měsíci: ÚNOR 2019 

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 11. - 15. 02. 2019

Šestý výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • V pondělí 11. února excelovala třída 4. SOD oboru Dopravní prostředky při závěrečných zkouškách k získání Profesního průkazu řidiče. Všichni žáci uspěli při zkouškách na Městském úřadu Nový Bydžov, z toho tři dokonce se stoprocentní úspěšností.
  "Žáci této koncové maturitní třídy získali významný vklad do svého budoucího profesního uplatnění", konstatoval vedoucí Školicího střediska řidičů SŠTŘ Vladimír Žalman.
 • Ve středu 13. února navštívili školu pracovníci Bezpečnostní a informační služby České republiky, kteří s žáky maturitních ročníků besedovali o práci této instituce a zároveň bylo budoucím absolventům školy nabídnuto pracovní uplatnění v této státní složce. Nutno říci, že celá akce se setkala u žáků s poměrně intenzívním zájmem a co potěšilo, bylo pochvalné hodnocení ze strany přednášejících.
 • Novou techniku získala pro výukové i další účely SŠTŘ od svého partnera společnosti SECO INDUSTRIES Jičín. Malotraktory byly předány škole 14. února 2019.
 • Tento týden byla také ukončena praktická část kurzu k obsluze malé zemědělské techniky pro žáky 1. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů v části školního vzdělávacího programu "montážní práce". Celý tento vzdělávací cyklus proběhl přímo ve společnosti SECO INDUSTRIES Jičín. 
 • "Můžeme s klidným svědomím konstatovat, že se naši žáci stali takovými mladými odborníky na techniku vyráběnou SECO INDUSTRIES Jičín. Kurz bude ukončen v jarních měsících písemným testem a praktickou zkouškou z údržby a ovládání malotraktorů", konstatoval vedoucí učitel odborného výcviku Dobroslav Šmidrkal, který také zajišťoval pedagogický doprovod v této jičínské firmě. 
 • Ve čtvrtek 14. února podala škola přihlášku ke členství v profesním sdružení Český svaz zpracovatelů masa. Zároveň škola požádala o certifikaci školy v oblasti výuky oboru Řezník-uzenář tímto profesním sdružením.
 • "Absolventů tohoto oboru je na trhu práce citelný nedostatek a snahou SŠTŘ je přispět k alespoň částečnému odstarnění tohoto deficitu. Pro obor Řezník-uzenář existuje řada pobídkových programů včetně stipendií a je zbytečné snad i mluvit o výrazných výdělkových možnostech žáků, kteří tuto profesi po škole reálně zastávají", zhodnotil celý projekt ředitel školy Vladimír Blažej.

 • Na soutěž odborných dovedností gastronomických oborů "Na Karmeli 2019" v Mladé Boleslavi se připravují mladí barmani Eliška Jedličková a Tomáš Kovačovský a v oboru Cukrář Eliška Jedličková. Přípravu zajišťují učitelé odborného segmentu výuky Jan Flídr a Ivana Jiřičná, klání se odehraje 28. února 2019.

 • Do Rimavské Soboty míří příští týden mladí řezníci na mezinárodní soutěž žáků tohoto oboru. Organizačně zajišťuje tuto akci vedoucí oborová učitelka Alena Čermáková.
 • SŠTŘ Nový Bydžov opětovně podala žádost v programu ERASMUS s cílem dalších zahraničních stáží žáků školy v roce 2020 v Itálii. V případě úspěšného vyhodnocení žádosti se zahraniční stáže budou týkat potravinářských, gastronomických i technických oborů. "Věřím, že budeme opět úspěšní a navážeme na zahraniční výjezdy v roce 2018", doufá v úspěch vedoucí projektu ERASMUS Ing. Jiří Wágner.
 • 12. února se v nekompromisním klání střetli s florbalovými hokejkami žáci a pedagogové školy. Mladé pušky byly úspěšnější a zvítězily 15:7 přes heroický výkon gólmanky Ilony Kohoutové. "Pedagogové musejí hledat další sport, ve kterém by mohli být úspěšnější", s tímto nadhledem hodnotil zápas vedoucí domova mládeže Milan Hamáček, který rovněž utkání řídil.

Kurz na malou zemědělskou techniku společnosti SECO INDUSTRIES, s.r.o. Jičín -  1. ročník OZS 2018/2019

leden - únor 2019

V lednu a v únoru roku 2019 absolvovali žáci 1. ročníku učebního oboru opravář zemědělských strojů SŠTŘ Nový Bydžov kurz na malou zemědělskou techniku ve společnosti SECO INDUSTRIES Jičín.

Žáci byli rozděleni do tří skupin. Každá skupina absolvovala týdenní pracovní stáž přímo na montážní výrobní lince společnosti. Touto činností žáci zdokonalovali svoji manuální zručnost hlavně v části učebních osnov oboru s názvem „montážní práce“. Naučili se znát traktory na sekání trávy do nejmenších detailů. Během celého kurzu nedošlo k žádným problémům, naopak naši žáci byli z řad pracovníků společnosti velice chváleni. Můžeme s klidným svědomím konstatovat, že se naši žáci stali takovými mladými odborníky na techniku společnosti SECO INDUSTRIES Jičín. Kurz na MZT bude ukončen v jarních měsících písemným testem, praktickou zkouškou z údržby a ovládání techniky SECO INDUSTRIES, kterou v únoru 2109 společnost bezplatně zapůjčila SŠTŘ Nový Bydžov k výuce žáků i údržbě školního areálu VC Hlušice.

(Dobroslav Šmidrkal -  vedoucí učitel odborného výcviku Hlušice)

Proběhl každoroční „WINTER CLASSIC „ florbalový zápas mezi žáky DM a zaměstnanci školy

11. 02. 2019

Úvodní část utkání byla poměrně vyrovnaná, na první branky Michala Grundmanna odpověděli góly svým důrazem Aleš Novák a poté Simona Drobná, která před gólmanem Bartošem perfektně zamíchala hokejkou jak s vařečkou a utěšeným blafákem vsítila vyrovnávací branku na 2:2. Žákům se příliš nedařila rozehrávka, rychle „bruslící“ pedagogové je svým pohybem často dostávali do úzkých. Postupem času však zejména trojice Pažout, Nezbeda, Grundmann několikrát rozebrala obranu soupeře a skóre se začalo obracet ve prospěch žáků. V obraně žáků tvrdila muziku jediná posila z NHL /Carolina/, její tvrdý střet s Alešem Novákem se určitě líbil všem zúčastněným. Do poločasu však zaměstnanci drželi velmi příznivý stav, který mohl být i vyrovnaný, kdyby videorozhodčí Ronald Kuhn-Gaber uznal další branku p.Drobné, které předcházelo úmyslné kopnutí do míčku !!!

Do druhé půle nastoupily maturitní posily Jakubové Kovařík a Štěpánek, kteří hru žáků patřičně oživily. Útok za útokem se valil na paní Kohoutovou, která však tvrdým ranám zejména Pažouta a Nezbedy úspěšně odolávala i za cenu modřin na svém těle. Určitě se však tyto útoky na paní vychovatelku promítnou při ranním bodování na ložnicích výše jmenovaných žáků. Ani ona však nezastavila lavinu branek žáků DM. Z pracovníků se ve druhé části prosadili Hamák s Hovorkou, další možnosti zlikvidoval pozorně chytající Kuba Bartoš /ák/.

Zaměstnanci gratulují žákům za předvedený výkon a k vítězství, už však hledají další sport, ve kterém by dominovali právě oni.

(Milan Hamáček - vedoucí domova mládeže v Hlušicích)


Krásný úspěch žáků třídy 4.SOD SŠTŘ Nový Bydžov

11. 02. 2019

Dne 11.2.2019 se žáci 4. SD a 4. OP zúčastnili závěrečného přezkoušení na získání profesní způsobilosti řidiče na Městském úřadě v Novém Bydžově. Pod vedením zkušebního komisaře p. Bažanta žáci absolvovali zkušební test, který se skládá z 80 otázek z teorie výuky odborné způsobilosti řidiče.

Všichni zúčastnění žáci v závěrečné zkoušce uspěli, 3 žáci dokonce s 100% úspěšností.

Získali tak další profesní způsobilost do svého budoucího zaměstnání, a to řízení kamionu bez omezení a tím velkou výhodu uplatnění na trhu práce.

(Vladimír Žalman - vedoucí školicího střediska řidičů SŠTŘ)

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 04. - 08. 02. 2019

Pátý výukový týden roku 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • Ve středu 6. února navštívili žáci 2. ročniku oboru Dopravní prostředky společnost RODOS Lipnice u Dvora Králové. Akce byla součástí praktického vyučování.
 • Maturitní semináře absolvovali žáci 2. ročníku nástavbového studia Podnikání a 4. ročníku vzdělávacího programu Operátor silniční dopravy.
 • V tomto únorovém týdnu absolvovali žáci SŠTŘ Nový Bydžov třídy 2. Z odborné školení na traktory značky FENDT ve školním závodě AGRO Chomutice.

 • Zcela a nadmíru fundovaný servisní technik pan Kindl připravil pro žáky v prostorách dílen velmi zajímavé školení, které žáky i pedagogický doprovod zaujalo od začátku až do samotného konce. V průběhu svého výkladu pan Kindl udržoval žáky „ve střehu“ svými tematickými otázkami. V převážné většině žáci odpovídali velmi dobře, z čehož pramenila spokojenost na obou stranách, jak u žáků, tak u školitele.

 • "Jménem vedení SŠTŘ Nový Bydžov bychom chtěli panu Kindlovi moc poděkovat, že se i při svém velkém pracovním vytížení našim žákům tímto způsobem věnoval", konstatoval vedoucí učitel odborného výcviku Dobroslav Šmidrkal.
  V pátek 8. února byly ukončeny učební praxe na pracovištích našich smluvních partnerů pro maturitní obory. "Domnívám se, že letošní individuální učební praxe proběhly velmi dobře", konstatoval vedoucí učitel praktického vyučování Petr Vaníček. "Dočkali jsme se i pochval pro naše žáky", doplnil dále.

Exkurze žáků SŠTŘ do firem ZVU STROJÍRNY a ALMET

08. 02. 2019

8. února se zúčastnili žáci třídy 1. Z, 2.AN, 1AE exkurze do společností  ZVU STROJÍRNY a.s.  (výrobce zařízení pro chemický, petrochemický, farmaceutický a potravinářský průmysl) a ALMET a.s. (výroba pístů do spalovacích motorů a kompresorů). Obě zmiňované společnosti mají sídlo v Hradci Králové- Kuklenách.

Žáci se exkurze zúčastnili ve velkém počtu, proto  byli rozděleni do dvou skupin. První skupina navštívila ZVU STROJÍRNY a.s. a druhá ALMET a.s. posléze došlo k prostřídání.

V ZVU Strojírny byli  žáci nejprve proškoleni BOZP, poté firmu představil generální ředitel ing. Lumír Al-Dabagh. Následně žáci s panem ing. Rychterou prošli provoz. Prohlídka byla doplněna podrobným výkladem, který žáky velice zaujal.

Děkuji vedení obou společností za možnost nahlédnout do výroby a dozvědět se spoustu nových, zajímavých věcí. Těšíme se na další spolupráci.  (Pavel Novák - učitel OV)

Návštěva žáků SŠTŘ ve speciálním vlaku Revolution train

07. 02. 2019

Dne 7. 2. 2019 se žáci naší školy (1. SOD, 2. SOD, 1. AE) zúčastnili projektu REVOLUTION TRAIN v Praze. Jedná se o multimediální vlakovou soupravu, která přináší novou formu preventivního programu na pohled legálních i nelegálních drog, které nás obklopují. Součástí exkurze byl anonymní dotazník na sběr informací, který pak jednotlivé regiony a města mohou využít pro tvorbu koncepce protidrogové prevence. Celá vlaková souprava je dlouhá 165 metrů. V každém vagonu byla žákům představena všechna možná úskalí spojená s užíváním drog zejména v průběhu dospívání. 
Velmi poutavá přednáška a reálně představené drogy přispěly k bezproblémovému chování  žáků.

(Mgr. Petr Motyčka - učitel všeobecných a odborných předmětů)

Stáž metodických komisí elektrotechnických oborů a informačních a komunikačních technologií

1. 2. 2019

V pátek 1. února 2019 navštívili členové metodických komisí elektrotechnických oborů a informačních a komunikačních technologií spolu se členy dalších metodických komisí společnost Continental Automotive Czech Republic s.r.o., závod Trutnov.

Návštěva se konala v rámci Semináře pro odborné pedagogické pracovníky pořádaného Krajskou hospodářskou komorou KHK. Stáže se účastnil také ředitel Úřadu práce Hradec Králové Mgr. Martin Horák a zástupci dalších odborných škol Královéhradeckého kraje. Společnost Continental Automotive Czech Republic s.r.o., závod Trutnov je důležitým výrobcem a dodavatelem autodílů pro přední světové automobilky.

V úvodní části jsme byli seznámeni s historií, strukturou, výrobním programem a personální politikou společnosti s důrazem na profesionální a korektní vztah k zaměstnancům. I tato firma se potýká s nedostatkem pracovníků a absolventi naši školy by zde našli perspektivní profesní uplatnění. Na úvodní část navazovala přednáška o využití moderních technologií ve výrobě. Konkrétně o automatizaci a robotizaci výroby včetně využití 3D tisku. Prezentace byla doplněna ukázkou robotických zařízení s důrazem na bezpečnost ve vztahu robot – člověk. Ing. Vladimír Vondruška v rámci navázání spolupráce zajistil využití bezplatné licence na vizualizaci a programování robotického pracoviště.

V druhé části následovala prohlídka výrobních prostor společnosti s automatizovaným, robotizovaným výrobním procesem a návštěva v náborovém oddělení společnosti.

Stáž lze hodnotit jako přínosnou a zajímavou a po konzultaci s pracovnicí Krajské hospodářské komory KHK jsme vyjádřili zájem o další obdobné akce, které komora bude pořádat.

(Mgr. Václav Dostálek - předseda metodické komise elektrotechnických oborů)

          Dr. M. Tyrše 112, Nový Bydžov, 504 01      tel: 495 490  328                 IČ:  00087751      DIČ: CZ00087751 
          email: sstrnb@sstrnb.cz                                                                               datová schránka: r6yzb47         

 .