Za Hořickými trubičkami – odborná exkurze žáků oboru Technolog výroby potravin

08. 10. 2021

Hořické trubičky zná každý. Jejich kvalita, pověst a vlastnosti jsou typicky spjaté s Hořicemi v Podkrkonoší a jejich okolím. Proto tento výrobek nese značku „Chráněné zeměpisné označení“ podle Nařízení rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin „HOŘICKÉ TRUBIČKY“.

Technologové výroby potravin se řídí ve své praxi celou řadou zákonných norem, a tak šance porovnat legislativní specifikaci Hořických trubiček s realitou byla více než lákavá.

Pro exkurzi v pátek 8. října 2021 jsme zvolili návštěvu provozovny fi. Pravé hořické trubičky, s. r.o. v Miletíně. Nemilosrdné předpisy nám dovolily jen přes sklo nahlédnout do výroby, ale o to sladší bylo senzorické hodnocení jednotlivých druhů trubiček. Nakonec nejlépe ale chutnala vlastnoručně stočená trubička. Tuto aktivitu si vyzkoušeli všichni účastníci.

Při představě, že máme za pracovní směnu zvládnout stočit 4,5 až 5 tis. kusů trubiček, jsme si jen povzdechli, že takto rychlí nikdy nebudeme! Výsledný počet měsíčně distribuovaných trubiček na úrovni 1,5 milionu kusů nám taktéž vyrazil dech.

Tato část exkurze byla následována průzkumem trhu, kdy žáci zjišťovali v Miletíně a v Hořicích nabízený sortiment Hořických trubiček. Zaměřili se nejenom na cenovou hladinu, za kterou se prodávají, ale i na jejich výrobce, kterých je v Hořicích a okolí hned několik.

Mgr. Jiří Zahradník, zástupce ředitele SŠTŘ NB

FOTOGALERIE: