Poslední informace ze stáže v Itálii a závěrečné shrnutí

08. 10. 2021

Účastníci stáže už jsou doma, ale my vám stále dlužíme informace ze závěrečné části pobytu v Itálii! V posledních dnech se do odborných kurzů zapojili nejen naši cukráři a kuchaři, ale na své si přišel i jediný účastník stáže z oboru Řezník – uzenář, který vykosťoval vepřové maso, učil se, jak správně svázat vepřovou kotletu a filetovat mořské ryby. Žáci oboru Cukrář absolvovali kurz přípravy listového těsta a tiramisu. Kuchaři – číšníci připravovali italské rizoto, lasagně a společně s celou skupinou si prošli kurzem přípravy typických italských alkoholických i nealkoholických míchaných drinků. Naprostý závěr pobytu byl věnován především odborným seminářům, které uvítali naši technologové potravin. V pražírně kávy Oro Nero v Ceseně byl žákům vysvětlen a popsán celý postup pražení kávy, na vinohradu a ve vinařství jim byl předveden a popsán proces výroby vína spojený s jeho ochutnávkou (ochutnávali samozřejmě pouze plnoletí žáci), navštívili muzeum soli, která je typická pro oblast Cervie a v den odjezdu stihli ještě i exkurzi ve městě Modena věnovanou výrobě italského balzamikového octa.

Závěrečné shrnutí celého pobytu koordinátorem projektu Erasmus+ Ing. Jiřím Wágnerem

Nejprve musím říci, že jsem velice rád, že se celý pobyt podařilo uspořádat. Věřte, že v této nejisté době organizace zahraniční stáže není snadná. Existuje mnoho věcí, které se mohou kdykoliv změnit – složení účastníků, zainteresovaných oborů, protiepidemická opatření, počty nemocných, schopnost hostitelské organizace nás v Itálii přijmout a v neposlední řadě i ochota účastníků odjet v kompletní sestavě. Především poslední ze jmenovaných věcí mne poměrně zarazila. Očekával jsem vysoký převis zájemců nad počtem volných míst, ale nestalo se tak. Mnoho žáků se nejprve přihlásilo, ale následně své plány měnili a z neznámých důvodů účast rušili. Naštěstí se i tak nalezl dostatek žáků, kteří se odjeli učit něco nového, poznávat italskou gastronomii i italskou kulturu.

Vzhledem k tomu, že jsem se společně s kolegyní Mgr. Andreou Kaplanovou osobně účastnil stáže jako doprovodná osoba, musím zcela upřímně říci, že žáci se chovali po celou dobu zodpovědně, plnili své úkoly, včas docházeli na jednotlivé kurzy i na obsluhu do hotelové restaurace. Snažili se komunikovat v anglickém jazyce a příležitostně drobně i v jazyce italském. Za celou skupinu jsem se rozhodně nemusel stydět. Několik žáků bych dokonce vyzvedl nad ostatní. Velice zodpovědně se chovaly žákyně nástavbového studia Technologie potravin a někteří žáci oboru Kuchař – číšník. Můj názor potvrzuje i fakt, že těmto žákům byla nabídnuta další spolupráce a možnost vycestovat v rámci stejného projektu znovu, a to na přelomu února a března příštího roku do Severní Itálie do oblasti s centrem v městě Cavalese.

Obsahem celého pobytu neměla být a také nebyla mnohahodinová práce v kuchyni nebo v hotelové restauraci. Šlo o spojení příjemného s užitečným. Každý den byla snaha zapojit žáky do odborných aktivit tak, aby se naučili něco nového v rámci odborných kurzů, získali základní pracovní návyky, organizovali si správně svůj čas a zároveň si mohli užít toho, že Milano Marittima leží na pobřeží moře. Šlo přece také i o odměnu za odvahu, odjet do cizího prostředí a zkusit něco nového.

Věřím, že ti, kteří vydrželi a necouvli, budou na pobyt dlouho vzpomínat a účasti nebudou litovat.

Ing. Jiří Wágner, učitel odborných předmětů SŠTŘ NB

FOTOGALERIE: