Vznikají výuková videa pro propojení teorie s praxí 

11. 03. 2021

Doba distanční výuky na školách vede často k inovacím, modernizacím výukových metod a prostředků. Ne jinak tomu je na Střední škole technické a řemeslné v Novém Bydžově. Vzhledem k podstatě školy, kdy se jedná především o obory založené na praktických dovednostech, nestačí pouhá teoretická výuka. Proto začala vznikat vlastní databáze výukových videí, která dopomohou názornější výuce teoretických předmětů, a to i distanční formou.

Na podrobnosti o vzniku tohoto projektu odpoví zástupce ředitele Mgr. Petr Motyčka.

Jak vznikla myšlenka školní databáze výukových videí?

Při teoretické výuce odborných předmětů mi stále více chyběla názorná ukázka různých strojírenských pojmů, které se objevují přímo v praktické činnosti. Žáci získávají během studia mnoho informací, které si naučí pouze nazpaměť místo toho, aby si propojili několik věcí dohromady a dokázali definovat pojmy přímo z praxe.

Kdo všechno se na tvorbě podílí?

Natáčecí tým má prozatím 2 členy, kteří se starají o celkovou kompletaci výukových videí.

Každé pondělí zasedá porada PR (public relations), která schvaluje navržená videa a případně upravuje jejich konečnou podobu.  Musím upřímně říci, že se snažíme vytvořit videa na vysoké úrovni (natáčení z několika pohledů, střih, namluvení atd.), která poslouží i několik let.

Jak probíhá proces vzniku?

Učitel teorie napíše svůj požadavek natáčecímu týmu, který kontaktuje příslušného učitele odborného výcviku orientující se na danou problematiku. Před zahájením samotného natáčení musí být video schváleno pondělní poradou, kde se zároveň upřesní detaily zpracování. Následně je důležité dobře naplánovat strategii natáčení až po finální dokončení výukového videa.

Co považujete za ideální cíl tohoto projektu?

Cílem projektu je vytvořit krátké výukové video, které by dokázalo lépe přiblížit a vysvětlit danou problematiku pro technické i potravinářské odvětví během teoretického vyučování. Doba samotného videa spolu s namluveným komentářem trvá kolem 5 minut. Videa v sobě nesou didaktickou formu (od obecného až k detailnímu přiblížení daného pojmu spolu se shrnujícími otázkami v závěru videa), aby dokázala každému žákovi vytvořit spojení teorie s praxí.

Mgr. Petra Hrnčířová, vedoucí učitelka teoretického vyučování Hlušice


 .