SŠTŘ Nový Bydžov získala certifikát Českého svazu zpracovatelů masa

22. 10. 2019

Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov získala významné ocenění Českého svazu zpracovatelů masa jako jedna ze čtyř škol v České republice, která vyučuje obor Řezník-uzenář.
Na Galavečeru ČSZM v Brně pod názvem "Meating 2019" byl certifikát škole dne 22. října 2019 slavnostně předán. Velmi působivý večer moderovala velmi skvěle a pohotově Martina Kociánová a jako kulturní celebrita se představila Markéta Konvičková.
"Budu velmi ráda, když obor Řezník-uzenář jako tradiční řemeslo bude opět v pozornosti žáků škol. Podle statistik chybí na trhu práce několik tisíc kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru. Věřím, že bude více řezníků a méně diplomových prací například na téma Genderové stereotypy v knize Ondřeje Sekory Ferda Mravenec", řekla v jednom ze svých vstupů velmi kultivovaně vystupující Martina Kociánová.
Ředitel školy Vladimír Blažej přijal certifikát z rukou předsedy ČSZM pana Karla Pilčíka a k ocenění řekl: "Jsme si vědomi, že máme jistý závazek k tomuto řemeslu. Naše škola je ve východočeské oblasti prakticky jediná, která obor vyučuje. Současné platové a další sociální podmínky jsou pro tento obor naprosto nadstandardní a asi chybí jediné - chuť do této práce".

https://www.youtube.com/watch?v=Z7ptZI7AR88&feature=youtu.be

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel


Jako přílohu přidáváme komentář výkonného ředitele ČSZM pana Jana Katiny k certifikaci středních škol:
Vážení členové,

v první řadě mi dovolte, abych Vám poděkoval za přihlášení Vámi zastupovaných škol do vyhlášené nabídky CERTIFIKACE ODBORNÝCH ŠKOL pro obor vzdělání Řezník - uzenář. Velmi oceňuji Vaší odvahu a odhodlání ke zlepšování výuky tohoto oboru.

ČSZM se letos poprvé rozhodl certifikovat odborné školy, které v ČR vyučují obor vzdělání Řezník – uzenář na velmi vysoké úrovni, disponují kvalitními pedagogy i zázemím pro odbornou výuku a výcvik, zapojují se do odborných soutěží a své studenty motivují k účasti v odborných praxích a stážích. Mezi zohledňované parametry byla zahrnuta i úroveň spolupráce dané školy se zaměstnavateli v regionu a také míra zapojení do aktivit propagujících obor vzdělání Řezník-uzenář. Podmínkou pro účast v certifikačním schématu pak bylo nepřetržité vyučování obou vzdělání Řezník – uzenář alespoň po dobu 7 let před podáním žádosti.

 Za hodnotitele musím přiznat, že jsme byli překvapeni relativně velkými rozdíly v naplňování stanovených kritérií mezi jednotlivými přihlášenými školami. O to větší byly nároky na finální rozhodnutí hodnotitelů o udělení/neudělení certifikátu. Tato skutečnost nás ale také vedla k ambiciózním návrhům, které ČSZM představil minulý týden na jednání své Vzdělávací sekce. Konkrétně mám na mysli přípravu nových výukových materiálů pro obor Řezník-uzenář a přípravu programu pro průběžné vzdělávání odborných vyučujících v oboru Řezník-uzenář.

 Zde uvádím seznam škol, které v letošním kole certifikace obdrží certifikát ČSZM:

-Střední škola Brno, Charbulova, příspěvková organizace

-Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí

-Střední škola gastronomie a farmářství, Jeseník

-Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov

 Certifikát ČSZM bude výše uvedeným školám slavnostně předán zítra v rámci konference MEATING 2019. Všem nově certifikovaným kolegům nicméně již nyní gratuluji. Školám, které v letošním ročníku certifikace neuspěly, vyjadřuji uznání a maximální podporu v jejich výukových aktivitách. Pevně věřím, že se nám společně podaří pozvednout výuku oboru vzdělání Řezník – uzenář a hlavně k tomuto oboru přilákat co nejvíce mladých zájemců.

 

Jan Katina - výkonný ředitel, Český svaz zpracovatelů masa          Dr. M. Tyrše 112, Nový Bydžov, 504 01      tel: 495 490  328                 IČ:  00087751      DIČ: CZ00087751 
          email: sstrnb@sstrnb.cz                                                                               datová schránka: r6yzb47         

 .