Žáci SŠTŘ se na jaře 2020 budou opět chystat do Itálie

Program ERASMUS nasměruje žáky Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov v jarních měsících roku 2020 opět do Itálie, kde si v rámci stáží vyzkouší svoji profesi a poznají prostředí severní Itálie.
"Je to další cyklus výjezdů našich žáků gastronomických, potravinářských a technických oborů, do budoucna chytáme i pracovní stáže pro zemědělsky orientované obory", řekl k této problematice Jiří Wágner, vedoucí zahraničních projektv programu ERASMUS.

PROGRAM JARNÍCH STÁŽÍ V ITÁLII:

02. 03. – 22. 03. 2020 (19+2 dny)

V březnu 2020 proběhne 3 týdenní stáž 4 žáků z oboru Cukrář v cukrárně a pekárně Panificio Betta v severní Itálii v horském městě Cavalese. Žáci budou za běžného provozu pracovat pod vedením italských tutorů od pondělí do soboty vždy od 9:00 do 14:30 s přestávkami na svačinu. Seznámí se s typickými italskými cukrářskými výrobky, naučit se jejich výrobu a skladování. Budou zpracovávat základní suroviny, těsta, náplně a pomocné látky a přísady pro výrobu cukrářských výrobků a banketního pečiva. Naučí se mimo jiné jak připravit polomáčené tyčinky a sušenky, různé druhý náplní, krémů a polev. Přínosem této mobility je především možnost pracovat s moderními technologiemi, ke kterým naši žáci ve škole ani u partnerů nemají přístup. Žáci se naučí používat šlehací a hnětací stroje, pasterizátory a vařiče krému, vyvalovačku těsta, šokové mrazáky, temperovací stroje na čokoládu, vakuovačku, kynárnu a další strojní vybavení. Žáci se naučí také skladovat výrobky ve změněné atmosféře a označovat je dle příslušných norem. Žáky doprovodí 1 doprovodná osoba.

 02. 03. – 22. 03. 2020 (19+2 dny)

Ve stejném termínu jako stáž Cukrářů proběhne 3 týdenní stáž 4 žáků z oboru Řezník - uzenář v podniku MACELLERIA DELLANTONIO S.n.c. v horském městě Predazzo. Žáci budou za běžného provozu pracovat pod vedením italských mistrů řezníků a uzenářů v od pondělí do pátku vždy od 8:30 do 15:30 s přestávkou na oběd. Žáci budou zpracovávat jateční zvířata a drůbež, kontrolovat kritické body během jatečního opracování. Budou bourat, upravovat a třídit maso pro různé druhy zpracování. Naučí se vyrábět širokou škálu masných výrobků typických pro oblast severní Itálie a Tyrolska. Budou dodržovat zásady správné hygienické praxe při výrobě a prodeji masa a masných výrobků. Přínosem této mobility je především možnost připravovat masné výrobky podle italských receptur. Žáci se naučí jak připravit prosciutto (sušená šunka z vepřové kýty nakrájená na tenké plátky), pancetta (slanina sušená v soli a koření) a mortadella (měkký salám z jemně namletého vepřového masa, tuku z krkovice a koření), salumi di manzo e cavallo (salámy z hovězího a koňského masa) a další. Naučit se spolupracovat a komunikovat v mezinárodním týmu. Žáky doprovodí 1 doprovodná osoba.

 16. 05. – 30. 05. 2020 (13+2 dny)

V květnu 2020 proběhne 2 týdenní stáž 15 žáků z oborů Kuchař-Číšník, Technologie potravin ve škole IAL Cesenatico a na smluvních pracovištích této školy, konkrétně v hotelech 3* provozovaných firmou Solaris s.n.c. Účastníci se naučí základy italské kuchyně pod vedením učitele odborné přípravy pana Fabia Capelliho. Během praktických lekcí ve škole IAL Cesenatico se naučí připravovat klasickou italskou pizzu od vypracování těsta až po vytažení z pece, naučí se připravovat bezvaječné a vaječné těstoviny různých tvarů, naučí se barvit těsto přírodními látkami jako je špenát, rajský protlak a barvivo ze sépie. K těstovinám se naučí základní druhy omáček ze zeleniny, masa, ryb a mořských plodů. Neopomenutelnou součástí italské gastronomie je také italská káva. Žáci se naučí připravovat a servírovat různé druhy kávových nápojů např. caffe, cappucciono, latte macchiato. Naučí se jak obsluhovat a čistit pákový kávovar, jak nastavit mlýnek na kávu s ohledem na teplotu a vlhkost. Nově získané znalosti na dovednosti si upevní a prohloubí během praxe na smluvních pracovištích školy v Cervii. Žáci budou pracovat za běžného provozu v kuchyních a restauracích hotelů pod vedením pracovníků, kteří mají bohaté zkušenosti s vedením zahraničních studentů. Žáky doprovodí 2 doprovodné osoby.

 16. 05. – 30. 05. 2020 (13+2 dny)

Ve stejném termínu jako stáž Kuchařů-Číšníků proběhne 2 týdenní stáž 4 žáků z oboru Dopravní prostředky a Provozní technika ve škole Don Bosco ve Forli, která patří pod salesiánský vzdělávácí institut Associazione Cnos-Fap Regione Emilia Romagna. Žáci technických oborů budou po dobu 2 týdnů rozšiřovat své odborné a jazykové dovednosti při praktické výuce v moderně vybavených dílnách italské školy Don Bosco ve Forli. Žáci se naučí pracovat s moderními technologiemi jaké jim nejsou dostupné v naší škole ani u našich českých partnerů, konkrétně se jedná o s prací na soustruhu, frézách a s technologiemi pro diagnostiku závad. Kromě odborných dovedností získají žáci zkušenost s prací v mezinárodním kolektivu a uvědomí se důležitost komunikace v cizím jazyce. Stáž pro ně bude motivací k rozšíření odborného vzdělání. Žáky doprovodí 1 doprovodná osoba.

 Součástí všech aktivit budou odborné exkurze do podniků a výlety do okolí s cílem seznámit účastníky s italskou kulturou a turisticky zajímavými místy v okolí stáže. V severní Itálii cukráři a řezníci navštíví během mobility výrobnu sýrů v Cavalese, lokální pivovar Birra di Fieme a podniknou výlet do hor. Řezníci navíc navštíví ekofarmy, kde se seznámí s podmínkami chovu skotu, ovcí a koz. Ve střední Itálii kuchaři-číšníci a technické obory navštíví muzeum soli v Cervii, edukativní park Itálie v miniatuře a historické město San Marino. Seznámení se odlišnou kulturou, zvyky a prostředím přináší účastníkům jiný úhel pohledu a mohou se v mnohém inspirovat. Tato zkušenost pomáhá bojovat proti předsudkům a xenofobii.

redakce webových stránek

          Dr. M. Tyrše 112, Nový Bydžov, 504 01      tel: 495 490  328                 IČ:  00087751      DIČ: CZ00087751 
          email: sstrnb@sstrnb.cz                                                                               datová schránka: r6yzb47         

 .