Aktuality v měsíci: DUBEN 2019

PROBĚHL JUBILEJNÍ 25. ROČNÍK SOUTĚŽE AUTOOPRAVÁŘ JUNIOR

17. 04. 2018

V týdnu před Velikonočními svátky se již tradičně konala soutěž AUTOOPRAVÁŘ junior, tentokrát se jednalo už o její jubilejní 25. pokračování. Organizátoři soutěže, kterými jsou Ministerstvo školství ČR a Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel, opětovně uspořádali celostátní finále v  krásných a moderních prostorách Servisního a tréninkového centra ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi. Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 2300 žáků ze 110 středních škol, ze kterých se přes školní a krajská kola kvalifikovalo 28 nejlepších žáků (2 z každého kraje) do celostátního finále. 
Do něj se k naší velké radosti probojovala i rodačka z Pecky a žákyně SŠTŘ Nový Bydžov Karolína Jiřičková. Jediná slečna v soutěži se postavila obrovské přesile 27 chlapců a ve tříkolové soutěži (teoretická část, poznávací část a praktická část) si vedla na výbornou. Zejména její vystoupení v praktické části, kde byla NEJLEPŠÍ ZE VŠECH ÚČASTNÍKŮ SOUTĚŽE, BYLO EXCELENTNÍ. Její sympatické a sebevědomé vystupování podpořené výbornými znalostmi zanechalo v očích odborné veřejnosti, pořadatelů, rozhodčích a zástupců firem obrovský dojem. Slova o tom, že z vystoupení Karolíny v praktické části by se mohla točit instruktážní videa, nám udělala obrovskou radost. Díky svému vystoupení se Karolína může těšit nejen z celkového 8. místa v republice, ale také titulem nejlepší MLADÝ AUTOMECHANIK v Královéhradeckém kraji (další zástupce našeho kraje ze SOŠ a SOU Vocelova Hradec Králové skončil na 22. místě).

Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku, komentoval výsledky naší reprezentantky v praktické části
"
Procházel jsem si výsledky za poslední 4 roky, co jezdím na tuto soutěž, a v praktické části získala Karolína nejvíce bodů ze všech soutěžících za toto období. Když jsem měl možnost v úterý po soutěži procházet jednotlivá stanoviště a bavit se z rozhodčími (což byli zástupci firem AD Technik, BOSCH, HELLA GUTMAN, SCANIA), tak jsem snad na 10 ze 14 stanovišť slyšel : "Vyjste z Nového Bydžova (Hlušic), tak tady ta vaše slečna byla nejlepší ze všech nebo patřila k nejlepším". TADY NÁM KAROLÍNA UDĚLALA OBROVSKOU REKLAMU A ZVEDLA KREDIT NAŠÍ ŠKOLY V OČÍCH ODBORNÉ VEŘEJNOSTI. Stejně tak i po vyhlášení za námi chodili zástupci firem a gratulovali nám k velmi dobrému výkonu.Celkově si myslím, že už víc pro úspěch udělat nešlo. Karolína tomu věnovala obrovské množství energie a volného času, což vím od lidí z internátu, od otce....je potřeba ji za to náležitě poděkovat a odměnit."

Vladimír Blažej, ředitel školy: "Musím velmi gratulovat Karolíně a celému sboru, který ji připravoval. Děkuji za skvělý výsledek a jsem si vědom, že v posledních letech pravidelně končíme v první desítce, i když v řadě disciplín hrajeme zcela na cizím hřišti. Ale co Tě neporazí, to Tě posílí a podle uplatnění našich reprezentantů je to prostě holý fakt".


Aleš Novák, vedoucí učitel odborného výcviku,učitel odborných předmětů

Exkurze třídy 1.C do cukrovaru v Dobrovicích

16. 04. 2019

Skupina 1.C. v počtu 8 žákyň navštívila expozici cukrovarnictví v Čechách v nedalekém městečku Dobrovice.
Rozsáhlá, téměř dvouapůlhodinová prohlídka nás zasvětila do historie i současnosti výroby cukru.
Muzeum je velice zajímavé a naučné, vše proběhlo v pořádku, bez problémů. 

Blanka Kubíková, učitelka odborného výcviku oboru cukrář

Přebor domova mládeže ve stolním tenisu

15. 04. 2019

Na DM proběhl druhý letošní přebor ve stolním tenisu. Turnaje se zúčastnilo stejných osm žáků jako v listopadovém termínu. Vítězem se tentokrát stal Zdeněk Hejduk /1.AN/, který v celém průběhu neztratil jediný set a vrátil porážku druhému Michalu Grundmannovi /3.Z/. Bronzovou příčku obhájil Vojtěch Rozkovec /1.AN/. Výrazné zlepšení došlo u Jakuba Stránského /1.AN – 4.místo/ a Zbyňka Hruboše /1.KCR – 6.místo/, kteří si oba polepšili o dvě příčky. S porovnáním s prvním přeborem měl turnaj vyšší úroveň, projevila se zejména pravidelná účast výše jmenovaných žáků v klubovně stolního tenisu.

Milan Hamáček, vedoucí vychovatel domova mládeže

Celostátní kolo soutěže odborných dovedností Opravářů zemědělských strojů

15. - 16. 04. 2019

Ve dnech 15. a 16. dubna 2019 se ve Středním odborném učilišti zemědělském v Novém Strašecí konalo celostátní kolo odborné soutěže žáků oboru středního vzdělání Opravář zemědělských strojů. 
Této soutěže se zúčastnil i žák SŠTŘ Nový Bydžov Petr Malý ze třídy 2. Z. Petr Malý, ačkoliv je žák teprve 2. ročníku, obsadil v konkurenci 25 zástupců jednotlivých škol, které tvořili žáci závěrečných 3. ročníků, celkové 11. místo. Letošního ročníku celostátní soutěže se zúčastnilo historicky nejméně škol, z Královéhradeckého kraje byla SŠTŘ jediná.
Soutěžilo se v osmi soutěžních disciplínách. Petr, jako rodilý montér a opravář, byl z celého startovního pole nejlepší v disciplíně dílenské opravy a soustružení, velmi dobře mu vyšel jako čerstvému držiteli řidičského oprávnění skupiny B i test z pravidel silničního provozu. Naopak se mu méně povedla disciplína svařování elektrickým obloukem obalenou elektrodou a kování, kde v časové tísni upravoval rozměr vykovaného kroužku, což se mu stalo nakonec osudným. Je to škoda, protože jinak by dosáhl druhého nejlepšího výsledku našich žáků OZS na národních soutěžích. Takhle je to tedy třetí nejlepší historické umístění za našim absolventem Ondřejem Brzkem z Miletína a za zatím jasně neotřesitelnou jedničkou Martinem Kopřivou z Velkých Výklek.

Pedagogický doprovod na soutěž zajistil Dobroslav Šmidrkal a poděkování patří určitě pedagogům, kteří Petra Malého na soutěž připravovali.

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 08. - 12. 04. 2019

Třináctý výukový týden 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • Ve středu 10. dubna se sešli na pravidelném jednání ředitelé obou novobydžovských středních škol a jedním z výsledků jejich jednání byl i závěr nadále pořádat novobydžovské středoškolské sportovní hry za účasti i jiných středních škol. Předběžný termín byl stanoven na čtvrtek 26. září 2019.
 • Velmi dobrý výsledek dosáhl žák 3. ročníku oboru Elektrikář-silnoproud František Srpek na celostátní soutěži "Zlaté ručičky" v Brně. V konkurenci sedmi finalistů, kteří vzešli z oblastních kol, skončil přesně uprostřed na "bramborové medailové pozici". Vedoucí oborový učitel Lubomír Kořínek, který Františka v moravské metropoli doprovázel, byl s tímto historickým výsledkem velmi spokojen.
 • Ředitel školy a vedoucí střediska praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou Veronika Větrovská byli ve čtvrtek 11. dubna účastníky prvního jednání organizovaném Královéhradeckým krajem na téma vzniku tzv. GASTROAKADEMIÍ. Smyslem jednání je výběr nejlepších žáků oboru Kuchař-číšník, případně Cukrář, kteří by dostali možnost absolvovat praktické vyučování ve vybraných gastronomických společnostech našeho kraje a byli dále podpořeni i materiálně. Celý koncept přednesli jako vzor i pracovnice odboru školství kraje Vysočina, kde tuto koncepci již spustili. SŠTŘ považuje celý koncept za velmi smysluplný a pro pět středních škol Královéhradeckého kraje, které obory vyučují, za velmi motivační stimul.

 • Ve čtvrtek 11. dubna se žáci tříd 1. SOD, 2. SOD a 1. DPZ zúčastnili pod vedením svých pedagožek Lenky Fléglové a Petry Hrnčířové projektového dne na téma literární výchova v Miletíně. Karel Jaromír Erben by byl jistě potěšen zájmem našich studentů o jeho literární historii a třeba i jeho dílo "Kytice".
 • Ve středu 10. dubna a ve čtvrtek 11. dubna se psaly maturitní písemné práce z Českého jazyka a Anglického jazyka. "Na cizí jazyky nejsem odborník, ale témata z jazyka českého bych minimálně v polovině zadaných viděl zcela jinak", řekl ředitel školy Vladimír Blažej.

 • V pátek 12. dubna se podobně jako v řadě jiných středních škol psaly v SŠTŘ jednotné písemné přijímací zkoušky. Uchazeči o studium v oboru Dopravní prostředky a v nástavbovém studiu oborů Provozní technika a Technologie potravin se potýkali s testy z českého jazyka a matematiky.

         Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy

Osmnáct žáků SŠTŘ na stáži ve společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav

01. - 12. 04. 219

Ve dnech 01-12. dubna se 18 žáků Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov zúčastnilo odborné stáže ve společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav. Celkem 10 žáků oboru s výučním listem Mechanik opravář motorových vozidel a 8 žáků oboru s maturitní zkouškou Dopravní prostředky bylo seznámeno s výrobou automobilů značky ŠKODA v naší největší automobilce. Naše žáky doprovázeli na stáži učitelé odborného výcviku Martin Kopřiva a Bc. Miroslav Vaníček.
"Celou akci hodnotíme pozitivně, škoda jen omluvené absence dvou žáků oboru Dopravní prostředky", řekli na závěr oba doprovázející pedagogové.

Martin Kopřiva, učitel odborného výcviku

František Srpek čtvrtý v soutěži mladých elektrikářů na přehlídce České ručičky 2019

11. 04. 2019

Žák 3. ročníku oboru Elektrikář-silnoproud František Srpek si po vítězství v regionálním kole zasoutěžil i v přehlídce odborných dovedností "České ručičky 2019", která se konala ve čtvrtek 11. dubna 2019 v Brně. Ze sedmi účastníků skončil nakonec na čtvrtém místě, vedoucí oborový učitel Ing. Lubomír Kořínek považuje toto místo za velmi dobré. 
"Byl to pro nás historický okamžik a já jsem s reprezentací SŠTŘ velmi spokojen", řekl k vystoupení našeho mladého elektrikáře právě Lubomír Kořínek.

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy

Literární projektový den v Erbenově Miletíně

11. 04. 2019

V rámci výuky českého jazyka a literatury navštívily třídy 1. SOD a 1. DZPT rodiště K. J. Erbena – město Miletín, které si letos připomíná 895. výročí svého vzniku. V rodném domku K. J. Erbena se studenti seznámili s jeho rodinou i tvorbou, prohlédli si netradiční vydání Kytice a zamířili na naučnou stezku, která v délce 5 km na 10 zastaveních informuje o Erbenově životě, o zajímavostech a legendách spjatých s Podkrkonoším. Muzeum českého amatérského divadla, sídlící v miletínském zámku, nabídlo jedinečnou expozici vzniku českého ochotnického divadla. U miletínské věže a kostela Zvěstování Panny Marie nahlédli studenti i do středověkého klášterního sklepení se studnou, jediného pozůstatku kláštera řádu německých rytířů. Závěr exkurze patřil návštěvě prodejny miletínských modlitbiček, které se zde vyrábějí od roku 1864 a patří do katalogu certifikovaných výrobků Podkrkonoší – regionální produkt.

Mgr. Lenka Fléglová, učitelka všeobecně vzdělávacích předmětů

Exkurze žáků oboru OZS 1. Z a 3. Z do společnosti AGRO Libštát

09. 04. 2019

Dne 9. dubna absolvovali žáci SŠTŘ Nový Bydžov oboru opravář zemědělských strojů exkurzi do společnosti AGRO Libštát.

Nejdříve navštívili středisko Košťálov, kde je vedoucí pan Zuzánek seznámil s činností celého střediska. Na závěr se všichni žáci v Košťálově svezli s řezačkou Claas Jaguar. Poté se žáci školním autobusem přesunuli do střediska v Bělé, kde jim byla pověřeným pracovníkem představena bioplynová stanice.

Pod pedagogickým dozorem UOV Jaroslava Zikmunda proběhla akce bez sebemenších problémů.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí učitel odborného výcviku

KURZ třídy 1. Z MZT SECO INDUSTRIES Jičín

08. 04. 2019

V týdnu od 8. dubna absolvovali žáci 1. ročníku SŠTŘ Nový Bydžov oboru opravář zemědělských strojů praktickou část kurzu na malou zemědělskou techniku společnosti SECO INDUSTRIES Jičín. Nejprve byli žáci seznámeni s ovládáním a údržbou stroje, poté následovala vlastní pracovní činnost - sekání trávy v zámeckém parku v Hlušicích.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí učitel odborného výcviku

ŠKOLNÍ TÝDENÍK: 01. - 05. 04. 2019

Dvanáctý výukový týden 2019 přinesl v SŠTŘ tyto události:

 • V pondělí 1. dubna 2019 se Střední škola technická a řemeslná stala rozhodnutím představenstva členem Českého svazu zpracovatelů masa. V SŠTŘ v současnosti studuje 20 žáků oboru Řezník-uzenář a naše škola je jediným vzdělávacím zařízením v Královéhradeckém kraji, které tento obor s výrazným uplatněním na trhu práce a vysokými výdělky vyučuje.
 • V pondělí 1. dubna navštívil naši školu pan Plachetka, majitel firmy zabývající se distribucí a servisem vysokozdvižných vozíků. Obě strany se opětovně dohodly na další výukové a materiální spolupráci.
 • V pondělí 1. dubna byla zahájena stáž 18 žáků oborů Mechanik opravář motorových vozidel a Dopravní prostředky ve společnosti ŠKODA AUTO Mladá Boleslav. Stáž bude ukončena 12. dubna 2019, žáky doprovázejí učitelé Bc. Miroslav Vaníček a Martin Kopřiva.
 • V úterý 2. dubna proběhlo odborné školení pro žáky 3. ročníku oboru Opravář zemědělských strojů týkající se obsluhy traktorů značky JOHN DEERE. Lektorem byl vedoucí pracovník školního závodu SŠTŘ společnosti AGRO Slatiny pna Aleš Koloc. Celý kurz bude zakončen závěrečnou zkouškou 24. května 2019.
 • Ve středu 3. dubna se vedoucí oborový učitel Lubomír Kořínek zúčastnil jednání komise soutěží odborných dovedností oboru Elektrikář v Lázních Bělohrad. Přítomni byli zástupci 14 škol včetně pořadatelů "Zlatých ručiček" z Brna.

 • Ve středu 3. dubna jednali ředitel SŠTŘ Nový Bydžov Vladimír Blažej a starosta obce Prasek JUDr. Jan Urbanec. Obě strany se dohodly, že současná činnost ZŠ Prasek v budově školy na Masarykově náměstí bude pravděpodobně ukončena v červnu 2019, v té době bude nová budova ZŠ v Prasku již připravena k provozu.
 • Ve středu 3. dubna se zástupce ředitele Karel Průcha a vedoucí učitel odborného výcviku Dobroslav Šmidrkal zúčastnili jednání s managementem ZS Sloveč a společnosti BEDNAR. Téma - pořádání národního kola soutěže Jízda zručnosti traktorem s přívěsem 29. května 2019 v rámci Polního dne 2019. SŠTŘ se stala pořadatelem díky loňskému vítězství Martina Midlocha v národním kole.

 • V plánu činnosti metodické komise pro výuku oboru Opravář zemědělských strojů je i tradičně seriál odborných exkurzí. Ve čtvrtek 4. dubna žáci 1. a 3. ročníku tohoto oboru navštívili stálou expozici ZETOR GALLERY Brno. Vlastní expozice je umístěna ve víceúčelové hale a nabízí pohled do bohaté historie traktorů značky Zetor. Zároveň zde návštěvníci najdou i přehlídku moderní techniky, která je prezentována atraktivní formou včetně audiovizuálních prvků a používán je multidotykový displej. Ke spokojenosti našich žáků přispěl i fakt, že si vystavené exponáty mohli prohlédnout i zevnitř. 
 • V pátek 5. dubna převzali dodávku gastrozařízení od společnosti GAST PRO Trutnov vedle managementu společnosti STYLBAU a zástupců zřizovatele také vedoucí pracovníci školy Karel Průcha a Petra Šádková. Středisko praktického vyučování v Chlumci nad Cidlinou čeká už jen dodávka nábytku, vyřešení problematiky elektrorozvodů a dokončovací práce. Po kolaudaci plánované na počátek května se již rozběhne zkušební provoz a příprava na nový školní rok pro naše potravinářské a gastronomické obory.

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy

Ve Valašském Meziříčí vybojovali mladí řezníci SŠTŘ velmi dobré 3. místo

02. - 04. 04. 2019

Ve dnech 03 - 04. dubna 2019 se uskutečnil  13. ročník soutěže odborných dovedností oboru Řezník – uzenář ve Valašském Meziříčí "Valašský řezník 2019". . Soutěžilo 11 dvoučlenných týmů ze středních škol z České republiky. 
Soutěžící měli za úkol rozbourat vepřovou půlku, uvařit tlačenku  a jitrnice, připravit  masovou roládu, svůj regionální výrobek si týmy přivezly již předem připravený. Další disciplínou byl i senzorický test koření. 
Naši školu reprezentoval Pavel Vítek z 3. R a žák 1. R  Zbyněk Hruboš.  Pavel Vítek odjel do společnosti MASO Krásno bourat vepřovou půlku a jeho snaha byla v této disciplíně odměněna  3. místem.  Zbyněk Hruboš připravoval masnou výrobu, trochu nás sice potrápily jitrnice, ale vše nakonec chutnalo výborně. Druhý den žáci připravili v rámci prezentace své pochoutky na stůl a poznávali koření.  
Po sečtení všech bodů  náš tým získal 3. místo v hlavní kategorii "Nejlepší řezník - uzenář". 
"Konkurence v této soutěži byla veliká a někdy bodové rozdíly byly minimální. S výsledkem  soutěže  jsem velice spokojena. Našim řezníkům za jejich snahu děkuji a k úspěchu moc blahopřeji. Závěrem také děkuji partnerům školy, kterými byli Řeznictví David Motyčka a Řeznictví Vítek Náchod, kteří žáky na soutěž připravovali.", řekla v rámci hodnocení vedoucí oborová učitelka Alena Čermáková. 

Mgr. Vladimír Blažej, ředitel školy

Žáci oboru Opravář zemědělských strojů v Brně na Zetor Gallery

04. 04. 2019

V plánu činnosti metodické komise pro výuku oboru Opravář zemědělských strojů je i tradičně seriál odborných exkurzí. Ve čtvrtek 4. dubna žáci 1. a 3. ročníku tohoto oboru navštívili stálou expozici ZETOR GALLERY Brno. 
Vlastní expozice je umístěna ve víceúčelové hale a nabízí pohled do bohaté historie traktorů značky Zetor. Zároveň zde návštěvníci najdou i přehlídku moderní techniky, která je prezentována atraktivní formou včetně audiovizuálních prvků a používán je multidotykový displej. Ke spokojenosti našich žáků přispěl i fakt, že si vystavené exponáty mohli prohlédnout i zevnitř. 

Pavel Novák, vedoucí střediska praktického vyučování Nový Bydžov-Švarcava

Kurz třídy 3. Z k obsluze traktorů značky John Deere

02. 04. 2019

V rámci kurzu k obsluze traktoru John Deere proběhlo odborné školení na autocvičišti výukového centra Hlušice. Lektor pan Aleš Koloc ze školního závodu AGRO Slatiny seznámil žáky 3. Z podrobně s obsluhou a činností traktoru John Deere, typ Premium 6534.

Každý žák se na závěr školení prakticky seznámil s technikou, kterou SŠTŘ Nový Bydžov bezplatně zapůjčila společnost STROM Praha.

Kurz bude zakončen závěrečnou zkouškou 24. května 2019. Úspěšní absolventi získají průkaz o proškolení z ovládání a obsluhy traktoru John Deere.

Dobroslav Šmidrkal, vedoucí učitel odborného výcviku Hlušice

          Dr. M. Tyrše 112, Nový Bydžov, 504 01      tel: 495 490  328                 IČ:  00087751      DIČ: CZ00087751 
          email: sstrnb@sstrnb.cz                                                                               datová schránka: r6yzb47         

 .