Ve školních dílnách SŠTŘ se stavějí závodní auta

30. 4. 2020

O dalším projektu, který vzniká ve spolupráci zapsaného spolku TH MOTORSPORT a Střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov, hovoří učitel odborného výcviku a odborných předmětů SŠTŘ Nový Bydžov Tomáš Hovorka, DiS. „V nově zrekonstruovaných prostorách dílen Střediska praktického vyučování Nový Bydžov-Švarcava se v rámci výuky věnujeme nejen opravám vozidel, ale ve spolupráci s TH MOTORSPORT tu vznikají a servisují se vozidla určená pro různé odvětví automobilového sportu. Že jsme v minulém roce dostavěli a zprovoznili vozidlo SUZUKI JIMMY určené pro vytrvalostní závody v OFFROAD maratonu už asi víte, ale co pravděpodobně netušíte, je skutečnost, že v současné době vzniká v dílnách další závodní vůz. Tentokrát se jedná o OPEL TIGRA. Tento malý a lehký automobil je určený především k závodům na zpevněném povrchu, například automobilový slalom, rallye cross a podobně.“ Tomáš Hovorka je absolventem technických oborů SŠTŘ Nový Bydžov, dále studoval na VOŠ a SPŠ Rychnov nad Kněžnou, následně pracoval v SŠTŘ Nový Bydžov a poté jako mechanik RALLYE TEAMU ŠKODA AUTO Mladá Boleslav. Po této skvělé zkušenosti se tedy opět věnuje vzdělávání mladé automobilové generace.

Jak vůz postupně vznikal, na to se Tomáše Hovorky ptáme dále:

„Prvním krokem je vždy vystrojení karoserie do holého stavu. Odstraní se veškeré obložení interiéru a sériová sedadla. Tato část je nutná pro instalaci všech bezpečnostních prvků. Následujícím krokem je instalace bezpečnostní konstrukce. Dalším bezpečnostním prvkem je montáž anatomického sedadla, včetně odpovídajícího uchycení a samozřejmě bezpečnostních vícebodových pásů. Všechny tyto kroky musí odpovídat bezpečnostním předpisům FIA pro automobilové závody. S aktuální verzí předpisů se měli možnost seznámit studenti při výrobě ochranné konstrukce. Výborně se jim při této činnosti hodil již dokončený svářečský kurz na svařování v ochranné atmosféře CO2“, říká Tomáš Hovorka.

Instalovali jste tedy všechny bezpečnostní prvky, co následovalo?

„Po instalaci všech bezpečnostních prvků následovalo oživením motoru, zhotovení elektroinstalace a montáž přístrojového vybavení. V tomto kroku se naši autoelektrikáři a automechanici seznámili s další zajímavostí a tou je programovatelná jednotka pro řízení vstřikování motoru. Další věc, na kterou jsme se zaměřili, byly jízdní vlastnosti. Nezbytnou částí byla montáž výkonnějších brzd a tlumičů pérování, které umožní vozidlo lépe ovládat a bezpečně zastavit i v náročných situacích.“   

Ptáme se tedy, jaké je vlastně využití pro toto vozidlo?  

„SSTŘ ve spolupráci s TH MOTORSPORT plánuje seriál závodů v automobilovém slalomu, kde umožní vybraným studentům, změřit své schopnosti za volantem, se svými spolužáky na jednotné trati a s jednotným autem. Vše je pouze o šikovnosti v rukou. Více se brzy dozvíte v dalším článku“, uzavírá trochu tajemně Tomáš Hovorka. 

správa webových stránek

          Dr. M. Tyrše 112, Nový Bydžov, 504 01      tel: 495 490  328                 IČ:  00087751      DIČ: CZ00087751 
          email: sstrnb@sstrnb.cz                                                                               datová schránka: r6yzb47         

 .